f l y f i s h i n g . p l 2024.05.05
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Znaleziono pudełko z muchami w Zwierzyniu. Autor: Piotr Konieczny. Czas 2024-05-05 22:14:26.


poprzednia wiadomosc Odp: : : nadesłane przez Bronislaw Nocon (postów: 29) dnia 2011-03-16 17:28:41 z *.iob.RWTH-Aachen.DE
  Mam jeszcze jedno pytanie panie Jozefie. Czy zarybia pan Rabe smoltami, wylegiem lub narybkiem lososia, czy inkubuje ikre w inkubatorach umieszczonych w doplywach Raby lub w samej Rabie? Pytam z tego powodu, bo w literaturze wyczytalem("Analiza genetyczna populacji lososia (Salmo salar L.) w zwiazku z programem restytucji tego gatunku w Polsce"- dostepne w internecie), ze stwierdzono tylko raz w ilosciach 2 sztuk(!) narybek z naturalnego tarla lososia-strona 3, 2-akapit. (Przy czym pomijam sprawy genetyczne poruszone w tym artykule, bo tu nawet „tegie glowy“ nie znaja rozwiazania). Chociaz jak wiadomo lososie wchodza do pomorskich i innych rzek, czasami w sporych ilosciach. Z literatury i z filmow przyrodniczych dowiedzialem sie, ze losos w odroznieniu od troci wykazuje znacznie silniejszy instynkt powrotu na tarliska na ktorych urodzil sie. Stad mam takie przemyslenia, ze lososie znajduja doplyw, w ktorym je wypuszczono ale nie umieja znalezc odpowiednich tarlisk, bo tez nie moga, skoro zostaly wypuszczone jako smolty narybek albo wyleg. W filmach przyrodniczych z Alaski pokazuja, ze lososie rokrocznie wycieraja sie dokladnie w tych samych miejscach. Mnie ciekawi dlaczego np. nie kilometr wyzej czy nizej?
Nigdzie tez nie natrafilem na to, ze ikra lososia bylaby inkubowana w inkubatorach umieszczonych w potencjalnych odcinkach tarliskowych rzek czy potokow. Moze to bylby klucz do sukcesu?
Wpuszczaki potokowca tez nie zawsze znajduja tarliska. Przykladem na to jest Biala Przemsza uboga w tarliska. Pstragi wyklute w inkubatorach na doplywach Bialej Przemszy masowo wchodzily do tych potoczkow, zeby „spelniac swa powinnosc“. Wczesniej (przed rozpoczeciem inkubacji ikry w doplywach) takie zachowania nie byly notowane. Widocznie jak juz wyzej stwierdzilem, wpuszczaki nic nie wiedza o tym.
Podejzewam, ze z lososiami moze byc podobnie-wplywaja do rzek ale nie potrafia znalezc odpowiednich tarlisk. Dziwi mnie tez troche, ze wydaje sie tyle pieniedzy na zarybienia lososiem ale jeszcze nikt nie wpadl na to, zeby sprobowac inkubacji ikry lososia w docelowej rzece (a moze ktos to robi/robil i nie mial sukcesow albo nie chce podzielic sie wiedzom).
Pozdrawiam
B.Nocon

  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: [0] 16.03 21:04
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus