f l y f i s h i n g . p l 2021.09.23
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Sosina, Kozi Bród, Kanał Główny. Pieczyska- prośba o konta. Autor: Paweł Cieśliński. Czas 2021-09-21 15:53:09.


poprzednia wiadomosc Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś : : nadesłane przez Józef Jeleński (postów: 1748) dnia 2021-09-02 10:06:44 z *.neoplus.adsl.tpnet.pl
  Jadąc na konferencję naukową o zagospodarowaniu dolin rzecznych w roku 2018 w Urszulinie spotkaliśmy się z inicjatywy przyjaciół rzeki Tanwi nad Tanwią i jej dopływami. I przedstawiciel zarządu zlewni był też. Trzy tygodnie później powstało koryto tarłowe potokowców na krystalicznie czystym leśnym dopływie Sopotu - i działa do dzisiaj.

  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [5] 02.09 10:15
 
Na początku roku 2019 powstały dwie ekspertyzy możliwości zrewitalizowania fragmentów Tanwi i Sopotu z funduszy Eko-Unii - wystarczyło na dodatkowe pomiary i dokumentacje fotograficzne. Materiały wysłano do RZGW w Rzeszowie i uzyskały akceptację. Dotyczyła ona między innymi sposobu pokonania stopnia w Nowinach na Sopocie, który utrudniał wędrówkę pstrągów na tarliska. Sposób ten to zastosowanie serii bystrzy i plos, przy okazji zabezpieczających powierzchnię tarlisk z właściwym żwirem, którego i w Tanwi i w Sopocie bardzo brakuje, zresztą to samo dotyczy wszystkich rzek Lubelszczyzny od Jarosławia na północ.
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [1] 02.09 10:45
 
No i rzutem na taśmę - żeby zdążyc przed okresem tarła pstrąga - 28 sierpnia 2021 wykonano podpiętrzające dwa bystrza i zasypanie żwirem ich zapleczy. Wraz z dr. Mikusiem, z Instytutu Ochrony przyrody w Krakowie, który w tamtych realizacjach był zawsze zajęty pomiarami terenowymi, dojechalićmy tam z rana - a tłum wędkarzy i ich popleczników oraz Strażnicy Rzek WWF pracowali w korycie, do którego niestety nie dało się wjechać tak jak nam to robią w górach za każdnm razem (a moze dobrze że się nie dało). Nie mam facebooka ze względow religijnych, ale tam jest więcej wiadomości i zdjęć od tych którzy napracowali sie w zeszłą spbotę. Poczęstowani obiadem i pooglądawszy zachwycającą roślinność tych dziewiczych rzek wsiedliśmy już o 15:00 do samochodu by zdążyć wrócić przed zmrokiem do domów.
W tym tempie więszkość zainteresowanych i pracujących w Nowinach doczeka realizacji tego, co wskazaliśmy w ekspertyzach. Będą mogli pokazać swoim dorosłym dzieciom czy wnukom jak było dawniej a jak dziś. Ja natomiast wiem już na pewno, że nie uda mi się zobaczyć ani realizacji tego co na Tanwi było zaplanowane, ani na innych rzekach, żeby tylko przypomnieć Pasłękę, Giłwę, Wrzesinkę - koło Olsztyna, Białą Tarnowską i Uszwicę koło Tarnowa, Muszynkę - dopływ Popradu, Lubieńkę - dopływ Raby, Żylicę - dopływ zbiornika żywieckiego i Kaczawę, a na północy dopływy Parsęty. Teraz realizuje się Ina i Gowienica - te zapewne zobaczę gotowe - ale innych z pewnością już nie dożyję. Na to wskazuje mój pesel.
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [0] 02.09 16:33
 
Panu i jeszcze kilku kolesiom, przykładowo A. Furdynie to powinni postawić pomniki (za życia).
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [2] 02.09 13:08
 
"Sposób ten to zastosowanie serii bystrzy i plos, przy okazji zabezpieczających powierzchnię tarlisk z
właściwym żwirem, którego i w Tanwi i w Sopocie bardzo brakuje, zresztą to samo dotyczy wszystkich rzek
Lubelszczyzny od Jarosławia na północ."

_______

A dlaczego brakuje żwiru? Zasypany piachem? Żwir to wszystko z czego składa się butra brzegowa. Trzeba
tylko zepchnąć to wszytko do wody a woda już zrobi z tym porządek tak jak ma być.
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [1] 02.09 14:59
 
Chciałoby się, żeby tak było.... Niestety, w tamtych miejscach jest przewaga piszczystych wydm, a jedyne rumowisko większe od pół milimetra to odłamki kredowych i wapiennych skał, tak zwanych kalkarenitów, które występują jako stopnie w roztoczńskich potokach. Nazywane są "szumy". Przykład uziarnienia brzegów Tanwi w miejscowości Rebizatny jest na zdjęciu - ten niebieski notes jest wielkości arkusza A5 (210 na 150 mm), a skała sklada się z wapiennego piasku zlepionego lepiszczem kredowo wapiennym z domieszkami. pojedyncze okruchy skalne jak dostana się do wody i przżyją to się w tej wodzie troche utwardzają.
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [0] 02.09 20:24
 
"... właściwym żwirem, którego i w Tanwi i w Sopocie bardzo brakuje, zresztą to samo dotyczy wszystkich
rzek Lubelszczyzny od Jarosławia na północ."

______

Ok. Jakoś niedoczytałem (lub źle zrozumiałem) że dotyczy to wymienionych terenów a nie moich (górskich)
okolic.

Przepraszam i pozdrawiam.
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [3] 02.09 11:23
 
Panie Józefie,
Chyba warto pomyśleć o tym, jak wyszkolić młodych ludzi w załatwianiu formalno-prawnej papierologii związanej z rewitalizacją rzek. Każdy może sypać żwir łopatą ale ilość takich inicjatyw zależy od ilości tych, którzy takie sprawy uruchamiają...

Pozdrawiam serdecznie
KD
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [2] 02.09 11:45
 
Dobra robota Panowie ,szacun.
Swoją drogą w moim okręgu kilka lat temu też był prowadzony przegląd progów ,tam i zapór w celu udrożnienia
Kaczawy jest nawet projekt , ale na razie cisza w temacie.
Dla zainteresowanych podaję link.
pozdro
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [1] 03.09 08:39
 
https://www.facebook.com/Dzika-Rzeka-101143248910988
 
  Odp: Sopot, dopływ Tanwi dawniej i dziś [0] 03.09 08:41
 
Wiecej na temat
 
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus