f l y f i s h i n g . p l 2024.04.27
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Budowa suchej muchy-niezauważone .... . Autor: S. Cios. Czas 2024-04-26 22:03:41.


poprzednia wiadomosc Odp: Analiza skali katastrofy na Odrze : : nadesłane przez zeralda (postów: 357) dnia 2023-10-26 15:55:25 z *.117.156.223.static.3s.pl
  Niestety art jest płatny, dla zainteresowanych:

- W 2022 roku toksyny związane ze złotymi glonami spowodowały masową śmierć ryb, małży i ślimaków w rzece Odrze.
- W dolnej Odrze zginęło 65 milionów mięczaków z rodziny Unionidae (spadek o 88%); rodzimy gatunek Anodonta anatina zmniejszył się o 95%; inwazyjny Sinanodonta woodiana zmniejszył się o 15%.
- Wyrzucone zostało na brzeg 147 milionów wodnych ślimaków w dolnej Odrze, co oznacza spadek o 85%.
- W dolnej Odrze zginęło 3,3 miliona ryb (1 025 ton); na odcinku 560 km dotkniętej rzeki - 1 650 ton, co pokazuje spadek biomasy ryb o 60%.

Komentarz jednego z autorów, Łukasza Ławickiego:

Komentując 95% śmiertelność populacji rodzimego gatunku małża - szczeżui pospolitej autorzy ostrzegają o ryzyku wypełniania niszy po gatunku rodzimym i dalszego rozprzestrzeniania się w Odrze inwazyjnej szczeżui chińskiej, której populacja zmniejszyła się podczas katastrofy tylko o 15%.

Autorzy zwracają uwagę, że katastrofa ekologiczna o takiej skali śmiertelności organizmów wodnych nie była wcześniej udokumentowana w tej części Europy.

Rekomendują całkowicie odmienne niż w forsowanej przez polski rząd specustawie odrzańskiej zalecenia dotyczące rewitalizacji ekosystemu Odry: wstrzymanie budowy lub odbudowy budowli regulacyjnych, poprawa monitoringu, rozpoczęcie renaturyzacji oraz wdrożenie rozwiązań mających na celu zminimalizowanie spływu biogenów i zrzutów wód zasolonych z przemysłu i zakładów górniczych.

Publikacja to efekt współpracy naukowców (dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska, prof. US, Instytut Nauk o Morzu i Środowisku, Uniwersytet Szczeciński, dr Dominik Marchowski, Muzeum i Instytutu Zoologii PAN), ekspertów (Łukasz Ławicki, Eco-Expert Szczecin) oraz ekologów skupionych w Koalicji Ratujmy Rzeki (Jacek Engel, Fundacja Greenmind, Ewa Drewniak, Klub Przyrodników i Karol Ciężak, Towarzystwo na rzecz Ziemi).

  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Brak odpowiedzi na ten list. Zobacz następną wiadomość.    
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus