Odp: Będę się czepiał.
: : nadesłane przez
Jan Drożdż (postów: 145) dnia 2026-02-02 09:36:09 z *.rz.izeto.pl
Przyczyną analfabetyzmu była ludzka bieda, która na przestrzeni wieków nie ominęła naszego kraju.
Ludzie biedni (czasy pańszczyźniane się kłaniają) nie mieli środków i czasu do nauki. Ustawicznie
walczyli z biedą, co wcale nie oznacza, że byli głupi....
W dzisiejszych czasach istnieją pewne analogie do tamtych czasów : w zachowaniu, sposobie myślenia,
wyrażaniu opinii, komunikacji międzyludzkiej, przeróżnym kombinowaniu w rodzaju "kogo by tu jeszcze w
konia zrobić". To wszystko widać, słychać i czuć.
Wydaje mi się, że dobrze by było jednak na jakiś czas zatrzymać się na stwierdzeniu: "Nie bądź krowo -
popracuj umysłowo", co by wszystkim (tak sądzę) wyszło na dobre...
Ówcześnie trzymają się tego stwierdzenia i … pracują umysłowo. Tyle że umysł/-y różne.
Tak jak wykładowcy, profesorowie, doktoranci, kształcenie, nauka, wzorce, itd, itd. Pieniądz
się liczy wiec i jakość tego umysłu spada do zera. Cel jest tylko jeden. Money, money, …. ,
mamona.
Przyczyny trafione. Podobny cel/-e widzimy obecnie. Im więcej głupków, analfabetów tym
korzystniej dla …. „najmądrzejszych”. Powiedziałbym „tylko odrobinę mądrych” zgodnie z
ówczesną „jakością”. Doić „głupków” z groszy a „grosz do grosza … „