f l y f i s h i n g . p l 2024.03.29
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Woodpecker from Mars
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Inne
Artykuły nie pasujące do żadnej z powyższych kategorii

Artykuły w kategorii:
(od najnowszych do najstarszych)    
„No kill” (C & R) a gospodarka rybacka 2010-11-17
Spojrzenie na no kill:
"Stosowanie zasady wypuszczania złowionych ryb ze względów etycznych lub prawnych opisałem już w ostanim felietonie. We wielu wypadkach założenia praktyczne mogą dzierżawców pobudzić do wprowadzenia tej reguły na swoich łowiskach. Przedstawię kilka sposobów, próbując je wyjaśnić na praktycznych przykładach. Lista ta nie musi być pełna a poglądów, jak zwykle, nikomu nie narzucam. "
Czy troć już wyparła pstrąga? 2008-11-15
artykół o pstrągach i trociach:
"Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na pewne problemy w pospolitej nazwie gatunku Salmo trutta. Kieruję się przy tym dbałością o język ojczysty, zasadami nazewnictwa przyrodniczego, a także rozsądkiem."
Nasza Pasja 2008-02-05
Co nas tak w tym muchowaniu kreci...:
"Ranek, dlugi spacer lub jazda rozklekotanym PeKaeSem. Potem znowu spacer."
Fotografia - portrety ... 2007-10-28
ludzie i przyroda w małym kadrze:
"Stając oko w oko z przyjacielem lub kłusownikiem, piękną rybką czy \"wstrętnym\" padalcem, miewamy nieodpartą chęć uwiecznienia: wizerunku, charakteru oraz chwilowych emocji obserwowanej postaci. Takie właśnie elementy składają się na portret. Jeśli nie uda nam się w zdjęciu portretowym umieścić tych trzech elementów, wyjdzie nam piękne zdjęcie do legitymacji wędkarskiej lub kroniki kryminalnej ... i tylko tyle. Uwierzycie, że nawet w fotograficznym portrecie polnego kwiatka, możemy zachować i przekazać poprzez obraz jego zapach ... "
Odbicie 2006-10-12
Opowiadanie:
"Dawno, dawno temu nad Białką..."
Szanowni Koledzy! 2004-10-27
Kłusownicy:
"Zwracam się z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu pontonu i ich właścicieli (na zdjęciu). Ci Panowie w dniu 22.10 w godzinach 15.20 – 15.30 spływając tym pontonem rzeką Dunajec w okolicach Jazowsko-Kadcza dokonywali niecnego procederu - kłusownictwa rybnego najprawdopodobniej przy użyciu elektrycznego urządzenia do połowu ryb."
No-Kill i Catch & Release - (P&L nr 1/93) 2004-06-06
Tekst o C&R z przez 11 lat:
"Sama zasada zakazu zabijania ryb, tj. wypuszczania ich z powrotem do wody, nie jest nowa. Już od co najmniej 150 lat istnieją, okresy i wymiary ochronne dla niektórych gatunków ryb. Te ograniczenia mają, jednak na celu tylko ochronę ryb małych, a dużych - tylko w najbardziej krytycznym dla nich okresie (tarło). Nie uwzględniają one istoty samego wędkarstwa. "
Jak sprowadzono teczaka do Polski (P&L nr 1/93) 2004-06-06
Trochę histori :
"w notatce zamieszczonej w Rybaku Polskim (1924-5: 253-258) -"Pierwszy transport ikry pstrąga tęczowego z Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do Polski", prof. W. Kulmatycki podaje ciekawy opis sprowadzenia ikry tęczaka do Polski bezpośrednio z Ameryki."
Sprzed 55 lat... 2004-05-12
Karta wędkarska sprzed lat:
"Jak przedstawiała się sytuacja na naszych rzekach przed laty? Czy przepisy odnośnie wędkowania i ochrony wód były dawniej bardziej rygorystyczne i lepiej respektowane? Jak wyglądała sytuacja z rybami na o wiele bardziej dzikich rzekach? Zastanawiało to zapewne wielu. "
Jeszcze o przeżywalności pstrągów potokowych 2004-04-30
Trochę statystyk:
"Kilka dni temu mój szef Janek Obrzut położył mi na stół kilka wydruków z dyskusji internetowej o przeżywalności pstrągów potokowych. Co na to nauka ? Napisz coś o tym. Posłuszny woli szefa ośmielam się zauważyć: "
Konkur SAN - wyniki! 2004-04-23
Rozstrzygnięcie konkursu dla krętaczy:
"Jury w składzie Piotr Konieczny, Michał Potaczek, Maciej Wilk zakończyło obrady i wyłoniło zwycięzców konkursu kręcenia much. Jury miało bardzo ciężką pracę - nadesłano 14 zestawów, z czego większość było na naprawdę wysokim poziomie. "
Konkurs: Twoja propozycja much na San 2004-01-02
Konkurs dla krętaczy. Super nagroda - roczne pozwolenie na odcinek specjalny Sanu.:
"Warunki konkursu:
Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać zestaw much (minimum 5 sztuk) na San i przesłać go na adres sklepu wędkarskiego Taimen:"
Życzenia Świąteczne 2003-12-24
aby było lepiej :
"Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia. Dużo szczęścia w życiu osobistym i samych sukcesów w życiu zawodowym.
Wędkarzom zaś życzymy samych łownych much, na które będą mogli łowić w rybnych rzekach, a ryby w w nich niech swą wielkością i siłą przewyższają te największe, które kiedyś się nam zerwały. "
Co się dzieje z lipieniem w Dunajcu ? 2003-07-10
Informacja Okręgu:
"Ostatnie Zawody Muchowe o Puchar Dunajca im. Prof. B. Romaniszyna unaoczniły fakt gwałtownego spadku liczebności lipienia w Dunajcu, co zmusza nas do zajęcia stanowiska w tej sprawie."
Temat wędkarski w literaturze na przykładzie opowiadań Kornela Filipowicza 2003-03-24
Wędkarstwo w literaturze:
"„Nie masz, mój zacny uczniu, nie masz życia równie szczęśliwego i przyjemnego jak żywot dobrze wyuczonego wędkarza.”
Izaak Walton The Compleat Angler (1676) "
Od Mundialu do Mundialu. 2003-03-13
O sanie z innej strony:
"Nad San zwabił mnie kolega z kindersztuby, były żużlowiec krakowskiego klubu „Wanda” i krośnieńskich „Karpat”, lecz przede wszystkim zwycięzca drugiej edycji Muchowych Mistrzostw Polski – Tadeusz Korecki."
Informator Wód Krainy Pstrąga i Lipienia na lata 2003-2005
Okręg Nowosądecki – WYJASNIENIA
2003-03-11
Wyjaśnienie:
"Multimedialny szum jaki zrobił się wokół zmian wprowadzonych do nowej edycji Informatora Wód Krainy Pstrąga i lipienia zmusza mnie do publicznego wyjaśnienia przyczyn podjętych przez Zarząd Okręgu PZW w Nowym Sączu decyzji."
Rozmowa z epilogiem 2003-02-27
Rozmowa z Tadeuszem Godzickim:
"Po przedstawieniu osoby Pana Tadeusza Godzickiego w ostatnim poście „Godzicki Fly” (http://www.flyfishing.pl/web/article.php?a_id=233), zamieszczamy w całości bardzo ciekawy wywiad, jaki Pan Tadeusz udzielił Wojciechowi Piziakowi, notabene, jednemu z swoich uczniów. "
Wyjaśnienia do artykułu „Zarybienia Dunajca w Nowosądeckim Okręgu PZW” z dnia 23.11.02 r. 2003-01-17
O zarybieniach Dunajca:
"http://www.flyfishing.pl/web/article.php?a_id=181

Wylęg jako asortyment zarybieniowy jest mało efektywny. Przeżywalność wylęgu troci wędrownych do stadium smolt (18-25 cm) w różnych precyzyjnych często badaniach zarówno w Polsce jak i na świecie wynosiła 0,1 – 1,5 %. Czy opłaca się tak zarybiać ? "
Początki nowego rocznika potokowców w Foluszu. 2003-01-06
Sztuczne tarło:
"Po tym co zdarzyło się 2 grudnia 2002 na Sanie trudno normalnie pracować i planować rybacką przyszłość tej rzeki. Planować jednak trzeba choćby po to aby zwrócić rzece to co utraciła i w dalszym ciągu dostarczała wędkarzom niezapomnianych przeżyć i emocji."
Z drugiej strony 2002-11-28
Podwodne fotografowanie:
" Moim zyciem rzadza dwie pasje, wedkarstwo i nurkowanie. Pasje niby bezposrednio nie zwiazane z soba ale..
Nic tak nie umozliwia poznania danej wody, jak nurkowanie. Tak naprawde dopiero patrzac z "drugiej strony" jestesmy w stanie poznac obyczaje "naszych" pstragów czy lipieni."
"MUCHOMANIA" 2002-11-25
Spojrzenie Roberta na wędkarstwo muchowe:
"W wędkarstwie muchowym można wyróżnić dwie tendencje, dwa nurty. W pierwszym, mieszczą się ci, którzy unikają wędkowania grupowego, zbiorowego. Nad wodą szukają samotności, ciszy i kontaktu z przyrodą. "
ZARYBIENIA DUNAJCA W NOWOSĄDECKIM OKRĘGU PZW 2002-11-23
szczgóły zarybień :
"Gospodarka rybacko-wędkarska to cały zespół zabiegów wykorzystujących naturalne możliwości produkcyjne wód, zmierzając jednocześnie do poprawy jakości środowiska i jego zasobów."
Gospodarka pstrągowa na Sanie 2002-11-15
O pstrągu i nie tylko.:
"Śledząc od niedawna stronę FLYFISHING jestem przekonany, że jej czytelnicy chcą łowić w rybnych łowiskach. Odległość od tych łowisk i cena licencji w przypadku możliwości złowienia okazałych ryb jest drugoplanowa. "
Pamięci Krzyśka 2002-10-23
Kilka słów o Krzysztofie Sasule:
"Minęła kolejna rocznica śmierci Krzysztofa Sasuły, znanego w środowisku polskiej muchy wędkarza o ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, działacza PZW szanującego i chroniącego przyrodę, a przede wszystkim człowieka troszczącego się o rybostan naszych łowisk. "
O zarybieniu Sanu. 2002-08-28
Piotr Konieczny relacjonuje gospodarkę zarybieniową Sanu.:
"Na zarybianiu zna się każdy wędkarz. Każdy ma swoje jedynie słuszne teorie, których zrealizowanie dałoby obfitość ryb w rzekach czy jeziorach. "
Zarybienia Dunajca 2002-07-31
Jan Obrzut opisuje historie gospodarki zarybieniowej na Dunajcu:
"Początki zarybień Dunajca sięgają XIX wieku, gdy powstawało zorganizowane wędkarstwo polskie. Pierwsze zarybienie wód dorzecza Dunajca dokonało się w dniu 10 maja 1883 roku. Do Popradu w Muszynie wpuszczono 13.410 narybku łososia."
Poradnik dla miłośników sportu wędkowego 2002-07-31
Przedruk pierwszej polskiej książki poświęconej wędkarstwu:
"czyli Sztuka łowienia pstrąga, lipienia i łososia na wędkę"
Pozdrowienia z Nowej Zelandii 2002-07-31
Koniec sezonu wędkarskiego w NZ.:
"Czesc Macku
Zycze dobrego sezonu wedkarskiego .U nas w Nowej Zelandii sezon wedkarski dwa tygodni temu sie skonczyl .Pogoda dopisywala i nie mielismy wielkich powodzi takze rzeka byla czysta ."
Rzeka 2002-07-31
Artykuł konkursowy:
"Tomek ciągle miał mieszane uczucia. Wysiadał właśnie z pociągu. Tylko ten długaśny pokrowiec na ramieniu kryjący wędkę. Śmieszną, giętką jak witka. I ten zielony sznurek na stałoszpulowym kołowrotku, takim z jakim zaczynał kiedyś łowienie płotek i okonków. Dziwnie się czuł idąc przez wieś."
Wędkarstwo moje hobby 2002-07-31
Artykuł konkursowy:
"Wielu z Was łowienie ryb kojarzy się z woda, stołeczkiem i facetem uparcie wpatrującym się w jakiś punkt przed sobą. Myślicie wtedy, jakie to musi być nudne. Wiem, ze taki styl łowienia ryb ma w Polsce duża tradycje."
Kocham Wędkarstwo 2002-07-31
Artykuł konkursowy:
" KOCHAM WĘDKARSTWO Kocham wędkarstwo. W tym krótkim zdaniu mieści się sens mojego życia. Można było by na tym zakończyć, uznając, ze to wszystko co mogę na ten temat powiedzieć. Niestety, wciąż chodzi za mną to pytanie: "tak kocham je, ale za co ?""
Jesienny Lipień 2002-07-31
Artykuł konkursowy:
"Jesień pobudza wyobraźnie. Kolory natury przyprawiają o zawrót głowy, a gdy dopisze pogoda to grzechem jest pozostawać w mieście. Na takie dni proponuję wszystkim wyjazd na jesienne lipienie."
Droga przez męke 2002-07-31
Artykuł konkursowy:
" Wedkarswto muchowe zawsze było dla mnie pełna abstrakcją,dziedziną wędkarstwa wręcz stworzoną dla ludzi o specjalnych walorach,niespożytych siłach i nieograniczonej wiedzy. "
Jak sobie pomóc 2002-07-31
Artykuł konkursowy:
"Ponieważ nie ma konkretnego tematu, na jaki powinny być pisane prace konkursowe, bardzo trudno się zdecydować o czym pisać. Chciałoby się o wszystkim ale tak się nie da. Napiszę więc o trudnych czasem początkach, o tym, że warto należeć do zorganizowanej grupy takich samych jak my zapaleńców i mam nadzieję, że pomoże to mniej doświadczonym kolegom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuczną muchą uniknąć niektórych błędów jak i skorzystać z pewnych rad. Stąd tytuł artykułu."
Refleksje 2002-07-31
Artykuł konkursowy:
"Jestem młodą osobą , mającą niewiele doświadczenia w tematyce wędkarstwa muchowego, ale chciałbym bardzo wyrazić swoje refleksje.Jestem studentem V roku elektrotechniki AGH w Krakowie."
nie chodzi mi o nic 2002-07-11
Artykuł konkursowy:
"nie chodzi mi o nic
poprostu
rzeka ....
gory....
"

<< Powrót

Galeria zdjęć
Jesienny wschód słońca.
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Wilki, bobry -
nawiązanie do
poprzedniej dyskusji

Witam. Warto
posłuchać https://yo
utu.be/RRYn-ioQraY?s
i=TzsZkBAvtWVOLhGv P
ozdrawiam.
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus