f l y f i s h i n g . p l 2024.05.07
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Odrą znowu płyną śnięte ryby!. Autor: slavko. Czas 2024-05-06 19:47:55.


poprzednia wiadomosc Odp: Troć a populacja lipienia : : nadesłane przez Józef Jeleński (postów: 1782) dnia 2013-02-10 10:25:35 z *.neoplus.adsl.tpnet.pl
  Ja nie bardzo widzę możliwość związku pomiędzy wchodzeniem morskich pstrągów na tarło a zanikiem młodych roczników lipienia. Dawniej mówiło się nawet odwrotnie: że to lipień wyżera ikrę pstrągów i wpływa na zmniejszenie ilości ich narybku. Dla mnie to, że znajduje się ikra pstrągowa w lipieniach i że łowi się dobrze lipienie na ikrę dowodzi tylko tego, ze źle zakopana ikra jest pożerana natychmiast przez ryby, i to nie ma znaczenia czy lipienie, pstrągi osiadłe czy morskie.
Natomiast wiążę prawie całkowity zanik lipienia w Grabowej z awarią stawów hodowlanych, kiedy to masowo spuszczono do rzeki tony tęczaków. Było to w latach siedemdziesiątych. Wcześniejsza super lipieniowa i pstrągowa woda zamieniła się w następstwie tego na wodę, w której można było szukać co najwyżej pstrąga morskiego, w każdym razie gdzieś tak do lat dziewięćdziesiątych (a może jest tak do dzisiaj? nie wiem, nie byłem,,,).
Także i na Redzie szukałbym przyczyn braku lipieni w zarybieniach planowych i nieplanowych nie tylko lipieniem. Sam proces długoletniego zarybiani powoduje anomalie, w postaci zmiany różnorodności biologicznej, podatności ryb na często nowe, zawleczone choroby i pasożyty, a co najważniejsze, maskuje możliwość obserwacji skuteczności naturalnego tarła. W tym względzie Raba jest dobrym przykładem: masowe przypadkowe zarybienie lipieniem z Dunajca (narybek przedostał się do rzeki z ośrodka zarybieniowego w Mszanie na początku lat siedemdziesiątych) zwiększyła ilość lipieni, w ślad za tym poszły dalsze, bardzo udane ilościowo zarybienia, choć osobniki przestały dorastać do powyżej 30 cm w jesiennym sezonie wędkarskim. No a potem katastrofa: w latach dziewięćdziesiątych łowiło się co najwyżej pojedyncze lipienie, a dalsze zarybienia przestały przynosić efekty. No i zaniknęły lipienie z Raby, o innym wyglądzie niż te z Dunajca: były jednolicie beżowe (bez kolorowych odcieni i plam, jak na tych z Dunajca), wygrzbiecone, z małą ilością kropek i występowały tylko lokalnie: pomiędzy Mszaną a Lubniem a potem od Myślenic gdzieś aż do ujścia Stradomki.
  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Troć a populacja lipienia [7] 11.02 10:32
  Odp: Troć a populacja lipienia [0] 11.02 11:55
  Odp: Troć a populacja lipienia [2] 11.02 12:10
  Odp: Troć a populacja lipienia [1] 11.02 12:35
  Odp: Troć a populacja lipienia [0] 11.02 12:53
  Odp: Troć a populacja lipienia [2] 11.02 15:47
  Odp: Troć a populacja lipienia [1] 12.02 14:52
  Odp: Troć a populacja lipienia [0] 12.02 15:06
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus