f l y f i s h i n g . p l 2024.04.29
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Budowa suchej muchy-niezauważone .... . Autor: Piotr Konieczny. Czas 2024-04-28 23:11:22.


poprzednia wiadomosc Kalendarz Stowaryszenia Ab Ovo : : nadesłane przez Józef Jeleński (postów: 1782) dnia 2017-11-12 16:20:08 z *.neoplus.adsl.tpnet.pl
  Członkowie Stowarzyszenia, którzy wpłacą przyszłoroczną składkę w tym roku wynagrodzeni zostaną pamiątkowym kalendarzem z okazji zakończenia rozliczenia projektu SPPW KIK37 Tarliska Górnej Raby. Ilość kalendarzy jest limitowana, więc warto szybko się decydować.

Stowarzyszenie przyjmuje też nowych członków- uczestników, których dotyczy ta sama zasada.

Potencjalni sponsorzy są też mile widziani...




  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Kalendarz Stowaryszenia Ab Ovo [1] 12.11 19:53
 
Witam Panie Józefie,
Czy dane było zauważyć w tym roku zwiększona ilość gniazd tarłowych powyżej nowo wybudowanego przejścia?
czy to jeszcze jest za wcześnie?
pozdrawiam,
Krzysiek
 
  Odp: Kalendarz Stowaryszenia Ab Ovo [0] 13.11 08:51
 
Byliśmy sprawdzić: niestety, w tym roku "odczytanie "gdniazd" jest niemożliwe, bo dno wyczyszczone ciągle powtarzającymi sie wezbraniami.

Kontrolne połowy w okolicach zapór nie wykazują zagęszczenia obecności tarlaków ani poniżej, ani powyżej przebudowanych zapór. To by świdczyło, że tarlaki dotarły bardzo wysoko, gdzie ich chwilowe rozprzestrzenienie i liczebność są niezmiernie trudne do określenia. W roku otwarcia zapory na Krzczonówce (2015) ewidentnym było, że poniżej zapory nie było ani jednego gniazda, podczas gdy poprzednio bywało do kikudziesięciu. Natomiast powyżej zapory - szukaj wiatru w polu dla rzeki o długości 25 km i z licznymi leśnymi dopływami.

Co więcej, szukając odpowiedniego miejsca na zakopanie nadmiaru ikry w odpowiednio uziarnionym żwirze oraz na wypuszczenie "spóźnionych" ikrzyc z mleczakami, takich miejsc w średnich biegach dopływów nie znaleźliśmy. Długotrwale podniesiony stan wody wymiótł żwir a zostawił same kamienie... Za to w głównym korycie Raby znaleźliśmy wyśmienite, rozległe tarliska zarówno w Lubniu jak i w Myślenicach. Także bez szans na inwentaryzację gniazd. Nawet po zakopaniu ikry w czterech miejscach z trudnością udawało się je wyszukać tuż po ich zrobieniu. Edward zauważył tylko: "musiała tu być jakaś spora ikrzyca...."

Do tej pory był tylko jeden dowód na możliwość przejścia przez ryby zapory w Stróży na Trzebuńce: po raz pierwszy od czasów prowadzenia notatek dotyczących gatunków towarzyszących pstrągom (2002) złowiono brzanki spory kawałek powyżej zapory (5 października tego roku).

 
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus