f l y f i s h i n g . p l 2024.03.28
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bież±ce informacje
Pstr±g i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych Ľródeł do poznania dziejów wędkarstwa w ¶wiecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To Ľródło, pokrytę grub± warstw± historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopi¶mie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób pisz±cych o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomo¶ci z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomo¶ci z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomo¶ci z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomo¶ci z łowiska
Łowisko Pstr±gowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Mokra.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Sztuczne muchy:
G±bki

autor: Maciej Wilk, opublikowane 2003-11-17

Pierwszy raz z t± much± spotkałem się nad Dunajcem, a była w pudełku wędkarzy z Kotliny. Potem do¶ć często słyszałem a że kto¶ połowił na „g±bki” to w Wi¶le, w Sanie, czy w Bobrze. Fama skuteczno¶ci g±bki już dawno dotarła na nasze północne kresy, bo już nie u nie jednego wędkarza w pudełku tak± muchę widziałem.
 
Gdy w t± niedzielę będ±c nad Przemsz± przegl±dali¶my pudełka z muchami, można w nich było dostrzec cały arsenał nimf typowo polskich. Były br±zki, węże strażackie, majtki, domkowce – ale ponieważ większo¶ć osób które się muchami chwaliły była z ZO Wałbrzych wiec przeważały skóry i wła¶nie g±bki.
Gdy zapytałem – Kto u Was najlepiej te muchy robi – usłyszałem jednogło¶nie - Zdzichu Marcinów. I zaraz opowiedziano mi o tym jak Zdzichu pozykuje g±bkę czy to ze starej poduszki od swetra, czy wyskubuje z g±bkowego materaca. Potem g±bkę wsadza w różne miejsca to za szafę to pod łóżko i czeka, aż odpowiednio skruszeje i nabierze koloru. Często nawet i rok. Inny kolor jest spod szafy inny spod fotela. No i nie wszystkie g±bki po takim leżakowaniu s± dobre do wykonania nimfy, niekiedy kolor jest nie ten i trzeba materiał wyrzucić. Chociaż każdy z wędkarzy prezentuj±cych muchy kreci sam nimfy to i tak te od Zdzicha miał w swoim pudełku, a wierzcie mi były one pokazywane z największym pietyzmem i zaufaniem jakim tylko obdarza się 100% przynętę.
G±bka to naprawdę magiczna mucha, w swej konstrukcji podobna do skóry, podobnie również zmienia kolor, ukazuj±c kolor podkładu, jednak je¶li w przypadku skóry zmiana ta następuje po dłuższej chwili to w wypadku g±bki dzieje się tak natychmiast.
Dostałem od nich trzy much Zdzicha – za co bardzo dziękuje. I aby temat bardziej przybliżyć, prezentuję g±bkę na poniższych zdjęciach.

G±bka przed namoczeniem - seledyn


G±bka po namoczeniu - seledyn


G±bka przed namoczeniem - chlebowa


G±bka po namoczeniu - Chlebowa


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Bogdan Kawula
Gabeczki w moim arsenale nimfek mam juz od 3-4 lat spisuja sie swietnie.Wczesniej robilem je z roznych resztek obecnie mozna kupic w duzych MARKETACH zestawiki do mycia naczyn.Sa to gabki w roznych kolorach.Jest to tani material (gabka jak wiemy bardzo szybko chlonie wode i o to chodzi) rownoczesnie bardzo dobrze formuje sie z niego tulow.
pawel j.
Najpierw używałem g±bki do wyklejania pudełek na muchy,od kilku lat robię nimfy-wycinam w±ski pasek i nawijam dodaj±c przewi±zkę z drutu miedzianego dla zrobienia segmentacji .W kolorze kremowo pomarańczowym idealna do budowy dużych domkowych chru¶cików takich jak na Sanie
Jacek Garczyński
"G±bka" i popularna "skórka" to nimfy, których nie tylko wykonawc± ale przede wszystkim pomysłodawc± i autorem jest wła¶nie Zdzichu Marcinów. Obie s± wspaniale łowne i na południu sprawdzaj± się znakomicie. U nas na północy też z powodzeniem je stosujemy. Muszę jednak powiedzieć, że skórka zrobiona oryginalnie przez Zdzicha jest o dwie klasy lepsza niż większo¶ć funkcjonuj±cych w obiegu podobnych nimf. Jest w niej jeszcze kilka tajemnic. Koszalin pozdrawia Wałbrzych i Zdzicha!
Łukasz Brzeziński
ja tułowie z g±bki robię tak, że używam takiej g±bki jak dubbingu. troche sk±plikowane ale nie trzeba dawać przewijki(segmentacja i wzmocnienienie w postaci nici wiod±cej):-)
Maciek Jankowski
Muchy wy¶mienite ale...
Ja pierwszy raz spotkałem się z "g±bk±"
zaraz na pocz±tku mojej przygody z much± t.j 1980 -1982 rok.
Ucz±c się łowić na nimfę zakładałem wła¶nie g±bkę i zapewniam , że nie była to mucha wykonana przez pana Zdzicha ale przez wędkarzy z podhala.
Jeżeli jest to możliwe to bardzo proszę o zweryfikowanie roku i miejsca powstania "g±bki".
Zdaję sobie doskonale sprawę z tego ,że dla większo¶ci muszkarzy jest to zupełnie bez znaczenia ale ja lubię znać takie fakty.
Uprzejmie dziękuję i pozdrawiam
Macio
Jerzy Paluch
Gabki posiadaja dwie cechy o ktorych koledzy nie wspomnieli. Powiekszaja swoja objetosc chlonac wode i SA MIEKKIE ! To wlasnie dlatego sa tak lowne ! Miekkosc przynety powoduje ze ryba dluzej przetrzymuje ja w pysku i nie wypluwa. Co do terminu pojawienia sie tej nimfy zgadzam sie ze powstala o wiele wczesniej niz zaczal je perfekcyjnie wiazac nasz szanowny kolega. Sam stosowalem gabki z sukcesami w pierwszych miesiacach po powstaniu lowiska specjalnego Czarna Przemsza.
Jacek Garczyński
Jak to mówi± "Sukces ma wielu ojców a klęska jest sierot±". Jeżeli kto¶ przyznaje się do autorstwa "g±bki" lub zna nazwisko jej autora, zapewne chętnie je poznamy wraz z opisem powstania pomysłu i wykonania pierwowzoru. I zapewne będzie się on różnił od przedstawionego powyżej. Pozdrawiam.
Maciej Wilk
W moim tek¶cie nie ma słowa ani o powstaniu muchy ani o tym kto jest jej "ojcem" . Co można przeczytać. Ale je¶li kto¶ potrafi ustalić te fakty my¶lę że wszyscy z ciekawo¶ci± o tym poczytamy. :-)
Bodzio
Sam "wi±załem" g±bki w 1977, ale nijak nie mogę się przyznać, że byłem pierwszy, bo widziałem je już wcze¶niej u zakopiańskich muszkarzy.Maćku Jankowski zapytaj Marka /ojca/ o muchy ¶p.Łosiewicza,Sitarza czy Wojtka Sitarza.Pozdrowienia z W-wy.
jan li
Po raz pierwszy gabki jak je nazywacie zastosowalismy w Dunajcu wiosna 79 r.z dobrym skutkiem
Jurek Schick
Zwracam sie z serdeczna prosba do zwolennikow powyzej zareprezentowanej sztucznej przynety zeby jezeli sa w stanie naprowadzic mnie na trop - Nimfe albo lepiej larwe jakiego owada ta przyneta imituje? Oraz czy dla tego stworzonka woda jest srodowiskiem naturalnym cze tez biedactwo znalazlo sie tam przypadkiem. Odpowiedz typu przyneta fantazyjna nie nie zadowala mnie, nie wchodzi w gre.
Ps. Chetnie podyskutuje z kolegami o tej przynecie.
Krzysztof Komoszka
Ciekawy artykuł. Maciek zamie¶ć recepturę i/lub sposób wykonania.
Grzes D.
Super sprawa.Zrobilem kilka takich...
Wspaniale mozna sie bawic kolorami podkladu i gabki podobnie jak z catgutem
Polamania kija
Grzes D.
Grzegorz Marcinów
Artykuł na 6 ;)

Galeria zdjęć
Kleń na streamerka
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gor±ce dyskusje
Na Forum
Wilki, bobry -
nawi±zanie do
poprzedniej dyskusji

Witam. Warto
posłuchać https://yo
utu.be/RRYn-ioQraY?s
i=TzsZkBAvtWVOLhGv P
ozdrawiam.
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus