f l y f i s h i n g . p l 2024.03.28
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Red Temple Dog
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Extended Body

autor: Maciej Wilk, opublikowane 2004-01-17

Tułów typu extended body jest chyba jednym z ciekawszych,a zarazem bardzo realistycznie prezentujących się tułowi z jakimi można się spotkać nad wodą przeglądając pudełka muchowe. Dość często spotkać można imitacje jętek majowych w których tego typu tułów wykonany jest z sierści sarny. Jednakże na pewno jednym z prostszych, a z drugiej strony najbardziej odzwierciedlających naturę jest piankowy tułów.
 
Dzięki miękkości pianki tułów extedned body zachowuje się bardzo naturalnie, a właściwości pływające pianki powodują że mucha w ten sposób wykonana jest w zasadzie niezatapialna. Dodatkową zaleta piankowego tułowiu jest to, że pianki można bez trudu pomalować mazakami do much dzięki czemu wykorzystując kilka kolorów pianki i mazaków uzyskujemy w zasadzie nieograniczoną paletę barw.

Do wykonania tułowia extended body użyłem następujące materiały.
- Fly Foam 2 mm
- Nić wiodącą 6/0 oliwkową
- żyletkę
- długą szpilkę.
Krok 1
Najczęściej spotykana na rynku wędkarskim to 2 mm pianka, taka grubość pianki doskonale sprawdzi się w wypadku wykonywania tułowi dużych jętek majowych, ważek czy imitacji koników polnych. Jednak jeśli chcemy wykonać mniejszą muchę na haczyku 14-20 to niestety pianka 2 mm jest zbyt gruba. Z tym problemem radzimy sobie bardzo prosto, przecinając piankę w poprzek żyletką. W zależności od wielkości muchy możemy w ten sposób uzyskać zarówno piankę grubą na 1,5 mm jak i na 0,3 mm.
Krok 2
Po przecięciu pianki przystępujemy do wykonania samego tułowia. Do tego celu potrzebujemy igłę. Igłę umieszczamy w imadle, i znów w zależności od wielkości muchy użyjemy do tego celu albo grubej igły do szycia dratwą lub cienkiej do szycia jedwabiem.
Krok 3
Umieszczamy kawałek przeciętej już pianki na igle, z moich doświadczeń wynika że szerokość paska pianki powinna być przynajmniej 3x większa niż grubość. Piankę przywiązujemy nicią wiodącą na dwóch końcach igły. Zarówno początku jak i na końcu zakańczamy półwezłami.
Krok 4
Wybieramy ogonek. Tu zastosowałem trzy promienie z centralnego pióra bażanta łownego. Jednak w tym wypadku możemy użyć zarówno pręgowanych piór pokrywowych krzyżówki zwykłych piór z koguta, czy innych materiałów zwykle stosowanych do wykonywania ogonków.
Krok 5
Przystępujemy do wykonania segmentacji na tułowiu. Zaczynamy od kilku nawijecia kilku zwojów nici wiodącej na tułowiu.3-5. Zwoje zakańczamy półwezłem. Należy zwrócić uwagę aby półwęzeł kończył się na miejscu łączenia się pianki. Tym pierwszym zwojem przywiązujemy ogonek. Ogonek ten w dalszej części tułowia będzie się nam chować w łączeniu tułowia. Po wykonaniu pierwszego wiązania przystępujemy do wykonania następnych segmentów. Te uzyskujemy poprzez wykonywanie oddalonych od siebie półwęzłów. Cała operacja przypomina trochę wiązanie świątecznej szynki do wędzenia. Po wykonaniu ostatniego półwęzła obwijamy go dodatkowo 2-3 razy i zakańczamy dwoma trzema półwezłami. W przypadku nie dokonania tej czynności tułów podczas ściągania z igły rozleci się.
Krok 6
Zsuwamy tułów z igły. W tej chwili można powiedzieć ze w zasadzie jest on gotowy. Pozostaje tylko obcięcie kawałka pianki pomiędzy pierwszym węzłem mocującym piankę do igły a pierwszym węzłem z segmentacji muchy. Samo cięcie musi nastąpić w pewnej odległości od pierwszego segmentu. W innym wypadku taka mucha się rozleci. Sam pierwszy segment jeśli jest nawinięty nie woskowaną nicią (woskowana samozaciska się) dobrze go dodatkowo wzmocnić klejem.
Krok 7
Tak wykonany tułów przywiązujemy do haczyka. Tu zastosowałem haczyk kiełżowy. Jednak można użyć innych haków, jak również można w różny sposób przytwierdzić tułów do haczyka. Można to zrobić np. nabijając tułów na haczyk, czy dla bardziej wytrwałych, można zawiązać kilka ostatnich segmentów na haczyku. Mucha już prawie gotowa pozostało umocować skrzydełka, i nawinąć jeżynkę.
Krok 8
Mucha gotowa. Zaletą tego typu much jest to że pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wyglądają skomplikowanie to w rzeczywistości są proste w wykonaniu a co najważniejsze wykonanie takiej muchy zabiera naprawdę stosunkowo niewiele czasu. Tę muchę choć z pewnością nie jest ideałem to łącznie ze zdjęciami udało mi się wykonać w niecałe 10 minut. (bez zdjęć z pewnością było by znacznie krócej)

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Hubert Brągiel
Prorok czy co? Właśnie miałem zapytać kolegów jak się wykonuje takie tułowie.
Pozdrowienia Hubert Brągiel
Przemek, Delhi
Namaste!
Faktycznie, "prostackie". Przy tym patencie moj sposob przypomina tkanie kaszmirskiego dywanu. Do kaczyka przywiazuje kawalek grubej zylki, tj. 0,3-0,4 mm, ktory wystaje poza luk kolankowy. Nastepnie formuje na haku i zylce tulow z zimowej siersci sarny. Cienkie konce sa dluzsze niz zylka i stanowia ogonek /zajeb... poprawia to pionowa plywalnosc muchy/. Wszystko okrecam rafia /najczesciej ze wzgledu na kolor majowki wystepujacej w wodach w ktorych lowie/ w barwie lekkiej zolci lub oliwki. Segmentacja i wzmocnienie to nic jedwabna czarna, prowadzona od ogonka do glowy. Jetki prezentuja sie fantastycznie, sa lowne, ale po pewnym czasie nasiakaja woda. Z doswiadczenia wiem jednak, iz plywalnosc jetki nie zawsze bywa atutem. Ale to inna historia.
MIchał
Na pańskich prezentacjach niejeden żółtodziób się uczy .DZIĘKUJEMY!!!
Wojciech Łączyński
Super zawsze miałem problem z wykonaniem takich muszek , mam prośbę (od żółtodziobów)proszę pokaż jak przywiązać skrzydełka np. z lotki krzyżówki , moje zawsze się strzępią i mucha już nie wygląda tak jak bym chciał.
franek kimono Muszyna (hahaha)
bardzo pikna ta mucha

Galeria zdjęć
Jesienny wschód słońca.
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Wilki, bobry -
nawiązanie do
poprzedniej dyskusji

Witam. Warto
posłuchać https://yo
utu.be/RRYn-ioQraY?s
i=TzsZkBAvtWVOLhGv P
ozdrawiam.
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus