f l y f i s h i n g . p l 2024.03.29
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Lipieniowa oliwka.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Z drugiej strony

autor: Mikołaj Hassa, opublikowane 2002-11-28

Moim zyciem rzadza dwie pasje, wedkarstwo i nurkowanie. Pasje niby bezposrednio nie zwiazane z soba ale..
Nic tak nie umozliwia poznania danej wody, jak nurkowanie. Tak naprawde dopiero patrzac z "drugiej strony" jestesmy w stanie poznac obyczaje "naszych" pstragów czy lipieni.
 
Aby przejscie przez lustro bylo owocne musza byc spelnione dwa warunki. W wodzie musza byc ryby, a woda musi byc wystarczajaco przejrzysta. Teoretycznie to powinno juz wystarczyc zeby rozpoczac bezkrwawe lowy. Jednak Aby pod woda zobaczyc to, co nas najbardziej interesuje, moim zdaniem podstawa jest odpowiednie podejscie. Nie jest to trudne. Wystarczy zachowac o drobine ostroznosci i nie ploszyc ryb. Na przyklad ustawic sie tak, aby nie wplywac bezposrednio na stojace ryby. Nie wykonywac gwaltownych ruchów. Dobrze, jezeli wybrana przez nas rzeka, czy potok, ma miejsca, z których bedziemy mogli obserwowac pelny przekrój koryta. Trzeba wtedy znalezc miejsce, aby podczas obserwacji nie znosila nas woda. Walczac z nia, nie osiagniemy zamierzonego celu. Dobrymi tego typu miejscami sa rózne prady wsteczne, uspokojenia za glazami.

Niewielkie, a czasem nawet bardzo male glebokosci umozliwia nam przeprowadzanie takich obserwacji przy uzyciu zwyklej maski do nurkowania i fajki oddechowej. Pletwy nie sa potrzebne, zwlaszcza na malych potokach. Tam wrecz przeszkadzaja. Gdy nasze zachowanie nie wzbudzi podejrzen ryb, bedziemy w stanie dostrzec nawet ich ciagle zerowanie, zarówno na splywajacych nimfach jak i na owadach powierzchniowych. Widzialem to nie raz zwlaszcza u lipieni. Widok jest niesamowity, dynamika tych ryb wzbudza ogromny podziw.

Wielokrotnie staralem sie dostrzec podczas takiego zerowania splywajace nimfy. Niestety udalo mi sie zauwazyc tylko pojedyncze, duze owady. W tym czasie ryby wykonywaly nawet kilkadziesiat wychylen za pokarmem! Lipienie zreszta sa najbardziej wdziecznymi obiektami podwodnych obserwacji. Ich blekitno zlote ubarwienie, widziane pod woda jest cudowne. Smiem twierdzic, ze zupelnie inne, anizeli widziane z drugiej strony.

Pstragi natomiast, to calkiem inna historia, sa ostrozniejsze, po zauwazeniu nas, szybko odplywaja. Wystarczy jednak nabrac odrobine wprawy, a swiat pstraga stanie przed nami otworem.

Nurkujac widac rzeczywistosc. Niestety w wielu przypadkach przykra. Na Bialce Tatrzanskiej, jednej z najbardziej atrakcyjnych "nurkowo" naszych rzek, piec lipieni wypatrzonych na plani to juz jest cos. Srednio jedna wymiarowa ryba na kilkaset metrów. Na górnym odcinku lepiej. Dolny w ciagu ostatnich lat bardzo wyjalowial.

Nurkowanie moze byc wspanialym dodatkiem do naszej zasadniczej pasji. W wodach plynacych, wlasnie takich, gdzie najczesciej wedkujemy stawia ono o wiele mniejsze wymagania fizyczne, psychiczne i sprzetowe, niz w wodach stojacych, z uzyciem pelnego ekwipunku. Do rzek zagladam niezaleznie od pór roku, a latem maska w mojej kamizelce jest jednym z glównych akcesoriów. Zajrzenie do niejednej juz rzeki dalo mi wiele cennych informacji. Te zdjecia wykonalem na Bialce Tatrzanskiej i kilku innych "muchowych wodach".

Tekst i fot.
Mikolaj Hassa

Stadko pstrągów


Pstrąg potokowy


Lipień


Lipień


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
pawelp
Szkoda, że tak niewielu z nas widziało kiedykolwiek ten "inny świat" Niektórym nie pozwala zdrowie, niektórzy po prostu nie nie czują takiej potrzeby. Nurkując można bardzo wiele zobaczyć, wielu rzeczy się nauczyć. Ja latem tego roku nurkowałem w Nidzie, tuż przy jej ujściu do Wisły, w ciągu kilku zaledwie dni poznałem niezły kawałek rzeki, dowiedziałem się jakie miejsca preferują poszczególne gatunki ryb, gdzie chronią się w dzień, a gdzie udają się przed wieczorem na żerowiska...To cudowne uczucie znaleźć się w plątaninie konarów zatoponego dzewa gdzie słońce już prawie nie dochodzi poczuć na sobie spojrzenia dziesiątków wielkich kleni, płoci, jazi, popłynąć jeszcze niżej- pod dzewo i spotkać odpoczywające tam stado wyrośniętych brzan, które pozwalają się dotknąć...Tego nie da się opisać... P.S. Myślę, że mogła by to być skuteczna forma "resocjalizacji" koleżków lubujących się w "zaliczaniu" nadkompletów, zapychających torby rybim mięsem- kontakt z rybą w jej środowisku uczy szacunku, miłości do przyrody...Pozdrowienia!!!
Maciej Afeltowicz
W te wakacje byłem nad jaziorem głebokim koło Miedzyrzecza. Nurkowałem tam z ABC (ale baz płetw).
Widziałem pełno płotek, okoni, wzdręg. Największa płotka miała jakieś 40 cm. Widziałem tez lina na brązowy medal PZW. Podglądałem też szczupaki ( niestety same małe) i jednego węgorza (nawet go dotknąłem).
Paweł Rojek
Nigdy nie myślałem o wedkowaniu w ten sposób. Bombowy pomysł.
KLARA PTAK
MIKOLAJ BARDZO MIŁO CZYTAŁO SIĘ TEN TEKST I ZROBIŁEŚ PIĘKNE ZDJĘCIA!GRATULUJĘ!

Galeria zdjęć
Jaxon Green Point 11'0" #4
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Wilki, bobry -
nawiązanie do
poprzedniej dyskusji

Witam. Warto
posłuchać https://yo
utu.be/RRYn-ioQraY?s
i=TzsZkBAvtWVOLhGv P
ozdrawiam.
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus