f l y f i s h i n g . p l 2020.07.08
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-07-08
woda spora, ale pogoda sprzyjająca
Nasze wzory
Modern wet winged
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Sztuczne muchy:
Skawica – legendarna mokra mucha

autor: Mikołaj Hassa, opublikowane 2003-01-31

Jej wzór po raz pierwszy zobaczyłem w jednym ze starszych czasopism wędkarskich. Pamiętam, że ujęła mnie zarówno nazwa, jak i prostota wykonania tej bardzo skutecznej w wielu łowiskach, mokrej muszki.
 
Tak zaczął się mój kult Skawicy, już nie tylko rzeki nad którą stawiałem w latach osiemdziesiątych swe pierwsze muchowe kroki. Mimo wielu późniejszych doświadczeń w wiązaniu much, nie zapomniałem o superłownym pierwowzorze. I o nim opowiem ciekawy epizodzik z tamtego sezonu:

W sierpniu ubiegłego roku, w Harklowej miałem przyjemność wspólnie wędkować z Panem Wojciechem Piziakiem, znakomitym znawcą Dunajca i jego dorzecza. Dla niewtajemniczonych przypomnę że Wojciech Piziak jest pierwszym Mistrzem Polski w wędkarstwie muchowym. Te pamiętne zawody odbyły się także na Dunajcu w 1977 roku.

Wędkowaliśmy razem na głębokiej płani przed znanym miejscem zwanym „pod Słowikiem”. Pan Wojciech obławiał na mokre muszki płytką końcówkę płani. Robił to z dużym dystansem, bowiem przynęty były prowadzone na długim sznurze, dodatkowo bez jakichkolwiek bocznych dryfów. Zaciekawiło mnie to wędkowanie, które wyglądało niezwykle widowiskowo. Muszki spływały swobodnie, jednak był to spływ kontrolowany. Z tego co widziałem, wyniki u Pana Piziaka były o wiele lepsze, aniżeli u kilku obławiających „na krótko” płań poniżej. Także i u mnie.
Gdy pod koniec dnia komentowaliśmy dzień, okazało się że tą łowną imitacją, była właśnie tajemnicza „Skawica”, zawiązana na dwunastce, jako mucha prowadząca. W pudełku Pan Wojciech miał kilka rzędów tych much o różnych wielkościach.

„Skawica” jest odpowiednikiem muchy Stone Fly, zwanej popularnie (kamieniarką) Polski wzór, a także nazwa muchy wywodzi się z lat międzywojennych, kiedy to najciekawsze obwody karpackich rzek były terenem, na którym prężnie gospodarowały szanowane w kraju towarzystwa wędkarskie. Dorzeczem Skawy opiekowało się krakowskie Sportowe Towarzystwo Wędkarskie „Potok” To od nich wywodzi się wzór o nazwie „Skawica”

A wykonanie tej bardzo łownej muchy jest banalnie proste. Mnie sprawdzały się wzory wykonane na krótkich, prostych hakach w numeracji od 8-14 na pstrągi i 12 – 14 na lipienie. A jak ją wiążemy:

Mucha nie posiada ogonka, więc zaczynamy od tułowia, który wykonujemy owijając trzy czwarte trzonka haka zieloną włóczką, resztę zostawiając na charakterystyczny pomarańczowy „akcencik” (osobiście włóczkę zastępuję barwioną sierścią królika, tchórza bądź foki) Skrzydełka wykonujemy z segmentów lotek kury bażanta, bądź słonki, jeżynkę z piórka piersiowego kuropatwy...i to wszystko!!!

Muszkę na zdjęciu wykonał Wojciech Piziak.


Tekst: Mikołaj Hassa
Fot. Maciej Wilk

"Skawica"
Wykonał Wojciech Piziak<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
andrzej
MIKOŁAJU U NAS TO SĄ PORWISZÓWKI OD KOLEGI MIRKA A TAK NAWIASEM MÓWIĄC NA DRUGIM DNIU PUCHARU WISŁY WŁAŚNIE NA NIE WYDŁUBAŁEM DWA POTOKI JEDEN MI SPADŁ, TYLKO TROCHE ZMODYFIKOWANE BEZ SKRZYDEŁEK I TUŁÓW W DWÓCH PRZEWIJACH ZIELONO-ZÓŁTYCH
Szczure_x
Racja Panie Andrzeju!!!To wlasnie u nas Porwiszówki kolegi i mojego byloego profesora Mirka Porwisza.Sam mam ich kilka od niego w pudełku.Są niesamowite!!!
Pozdrawiam wszystkich wędkarzy z naszych pieknych okolic Soły!:)
Szczure_x
Racja Panie Andrzeju!!!To wlasnie u nas Porwiszówki kolegi i mojego byloego profesora Mirka Porwisza.Sam mam ich kilka od niego w pudełku.Są niesamowite!!!
Pozdrawiam wszystkich wędkarzy z naszych pieknych okolic Soły!:)

Galeria zdjęć
San-Lesko 23.06.20'
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Fajnie się łowi na
Sanie...

...powyżej Odcinka
Specjalnego. Nie
trzeba płacić jak za
OS a ryb można
złowić bardzo
dużo...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus