f l y f i s h i n g . p l 2024.04.19
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Red Temple Dog
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Glajcha

autor: Maciej Wilk, opublikowane 2003-06-05

Chociaż imitacja dżdżownicy nie jest polskim wynalazkiem to w rękach wędkarzy z naszego kraju tknięto w nią całkiem nowe życie. W zagranicznych katalogach odnaleźć można głównie lekkie imitacje wykorzystujące chenille.
 
Muchy te z reguły wiązane są na hakach kiełżowych. Gdybym miał wymienić cechy polskiej „Magdy” to zaliczyłbym takie cechy:
1. Polskie imitacje są zasadniczo cięższe niż jakakolwiek inna imitacja. Dżdżownica z nad Dunajca ma być muchą prowadzącą, która w mętnej podwyższonej wodzie sprowadza cały zestaw do dna. Co prawda w przeciągu ostatnich kilkunastu lat nasze muchy odchudziły się i coraz częściej sprowadza się zestaw na dno poprzez odpowiednie prowadzenie to jednak konstrukcja tej muchy jest typowym ciężarkiem.
2. Do wykonywania większości much wykorzystuje się latex. Latex czy szerzej gumka, bo nie tylko najczęściej spotykana prezerwatywa znajduje zastosowanie do wykonania czerwonego robaka, ale i gumka receptura i wszelkiego rodzaju body stretche, jak i inne materiały gumopodobne. Co prawda spotkałem się z ciekawą imitacją wykonaną z reklamówki (takiej ze sklepu) jednak nie jest to zbyt rozpowszechniony materiał.
3. Trzecią charakterystyczną cechą polskiej dżdżownicy jest haczyk. Najczęściej spotykanym hakiem i w mojej opinii najbardziej klasycznym glajchowym hakiem jest gięty haczyk streamerowy. Co prawda dość często spotkać można imitacje na hakach kiełżowych czy na tzw. widelnicowych to jednak gięty streamer to z pewnością to co widzimy najczęściej.
Krok 1
Przęstępujemy do wykonania imitacji:
Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to wygiąć haczyk. Tu zastosowałem 3x long streamerowy hak AK 481. Osobiście gnę haczyk w imadełku, najpierw na 1/3 długości od oczka, a następnie tuż przy kolanku.
Krok 2
Następnie nawijamy ołów, zasadniczo na tego typu muchę możemy nawinąć naprawdę dużo tego materiału pozwala nam na to długość haczyka. Osobiście jednak nie przepadam za zbyt grubymi imitacjami w związki z tym ołów nawinięty jest w zasadzie tylko w środkowej części muchy. Po nawinięciu ołowiu całość wzmocniłem nicią wiodącą i przymocowałem trzy wstążki Latex body w kolorze czerwonym
Krok 3
Przystępujemy do uformowania kształtu muchy i nadania jej odpowiedniego koloru. Te właściwości uzyskujemy dzięki nawinięciu w odpowiedni sposób flossa. Najładniejsze glajchy moim zdaniem wychodzą, gdy floss jest nawinięty w kształcie wrzeciona. Oprócz kształtu muchy floss nadaje również kolor imitacji. I tak najczęściej jako podkłady stosowane są odmiany róży, pomarańczy czy czerwieni. Przy doborze koloru podkładu należy szczególną uwagę zwrócić na ten materiał, z którego wykonujemy właściwy tułów, jeśli jest on bardziej transparentny możemy zastosować floss o mniej intensywnej barwie, jeśli mniej (np. mleczna prezerwatywa) to intensywniejszy kolor.
Krok 4
Przystępujemy do nawinięcia właściwego tułowia. Tu zastosowałem trzy pasma latex body, jednak może to być jakikolwiek inny materiał, osobiście oprócz Latexu wykorzystuję również body Stretch, prezerwatywy, czy Uni stretch. Jawsze jednak (za wyjątkiem Uni stretcha) skręcam ten materiał . Dzięki takiemu zabiegowi na musze powstają wyraźne segmenty, których nie uda nam się zrobić poprzez samo przewinięcie muchy żyłką. Taki sposób segmentacji można zastosować również wykonując inne imitacje, choćby jętek czy chruścików. Wtedy jednak lepiej jest skręcić pojedynczą lub podwójną wstążkę.
Krok 5
W połowie muchy zostawiłem wstążkę białego lateksu, którą wykorzystuję do wykonania pierścienia. W wypadku materiałów mniej transparentnych (prezerwatywa) wystarczy nawinąć podwójne w tym miejscu.
Krok 6
Nawijam muchę do końca i przechodzę do jej wzmocnienia. Wzmocnienie wykonuję żyłką, ponieważ ten sposób położony latex posiada bardzo mocną segmentację , to efekt uzyskania pierścieni dżdżownicy poprzez owijkę żyłkową ma mniejsze znaczenie.
Krok 7
Wzmocnienie żyłkowe możemy położyć na dwa sposoby. Raz tak jak w klasycznej brązce nawijając żyłkę w przeciwnym kierunku niż latex, lub tak jak tu zaczynając od główki kładziemy żyłkę na spodzie muchy tworząc charakterystyczny szew następnie nawijamy ją do przodu. Lakierujemy i mucha gotowa.
Krok 8
Poniższe zdjęcie pokazuje szew przesunięty na bok. Szew możemy uzyskać również poprzez półwęzły wiązane co kawałek (tak jak pleciona jest szynka do wędzenia), ale jest to znacznie bardziej pracochłonne. A moim zdaniem wykonanie muchy powinno zabierać jak najmniej czasu.
Krok 9
To zdjęcie pokazuje muchę bez przewijki żyłkowej, ciekawostką jest to, że w każdej z trzech powyższych much zastosowano inny kolor latexu czerwony, blado pomarańczowy i pomarańczowy. Latex body jest stosunkowo przeźroczysty i zastosowanie różnych kolorów nie miało większego wpływu na kolor muchy.

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Wacek Samoder
mucha OK.
W nowszej wersji można na całej długości muchy cieniutką nitką przed nawinięciem latexu,w części grzbietowej przymocować pasemko krystal flesh`u co wydatnie poprawia skutecznośc muchy.
Pozdrawiam
jANO
mysle ze glajchami to niech sie zajma Zakopiany ,oni robia najlepsze i to bez dwuch zdan
Olek
Mucha jest dobra,tylko szkoda ze zbyt nie lowna
The_End
Fajna, ale bym ją troszkę zmodyfikował, mianowicie dodał ogonek tak z 1-1,5cm.
Właśnie taka glajcha sprawdziła mi się na łososiach w Norwegii. W Polsce próbowałem lecz z marnym skutkiem.

Galeria zdjęć
Słowacja 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Ustawa o ochronie
zwierząt

Nie trzeba być
jakimś wielkim
prorokiem, żeby
stwierdzić, że
wcześniej lub
później ktoś uzna,
że C&R/No Kill, nie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus