f l y f i s h i n g . p l 2021.03.06
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Inkubatory, regulacje prawne. Autor: metan. Czas 2021-03-06 09:21:21.


poprzednia wiadomosc Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? : : nadesłane przez Jerzy Kowalski (postów: 1910) dnia 2006-08-01 09:38:28 z 194.4.130.*
  Panowie, czytajcie ustawę dokładnie:
"8. Zabrania się połowu ryb i raków, których długość ciała mierzona od początku głowy do najdalszego krańca płetwy lub tarczy ogonowej, będąca wymiarem ochronnym, wynosi dla:..."
"§ 9. 1. Zabrania się połowu ryb i raków w okresach ochronnych, z zastrzeżeniem ust. 2, wynoszących dla:..."
Przecież nie chodzi tu o C&R, tylko o zabijanie ryb. To nie jest interpretacja, tylko litera prawa.

Czy chcecie mi wmówic, że jeśli ktoś "złowi" lipienia na 29 cm to popełnia przestępstwo? Przecież w ustawie nigdzie nie ma mowy o wypuszczaniu ryby. Już nieraz się wypowiadałem (w tym na łamach Przegladu Rybackiego) nt. elementarnych błędów w tych Rozporządzeniach, ale nikt się nie kwapi, by język przepisów był precyzyjny i własciwy.
Staszku,

Jak to nie ma w Ustawie nic o wypuszczaniu?

A cały Art. 9 ?

Art. 9. 1. Ryby złowione z naruszeniem przepisu art. 8 ust. 1 pkt 1-3, jeżeli są żywe, niezwłocznie wypuszcza się do tego samego łowiska, z zachowaniem niezbędnej staranności.
2. Jeżeli podczas jednego połowu masa ryb, wymienionych w art. 8 ust. 1 pkt 2, przekroczy 10% w razie użycia narzędzia ciągnionego, a 5% w razie użycia narzędzia stawnego - niezwłocznie wypuszcza się wszystkie ryby do tego samego łowiska, z zachowaniem niezbędnej staranności.

Czy popełnia wykroczenie ktoś, kto łowi lipienia 29 cm? Nie popełnia, jeżeli zastosuje się do treści Ustawy i z zachowaniem niezbędnej staranności wypuści rybę złowioną z naruszeniem zakazu połowu ryb niewymiarowych. Jeżeli by ją zatrzymał - to coś innego. Naruszył zakaz połowu "na całego" i podlega sankcjom karnym z Ustawy, przyttoczonym w innym rozdziale.
"Graniczną" kwestią jest nastawianie sie i CELOWE i SYSTEMATYCZNE łowienie ryb będących w okresie ochronnym. Jeżeli rybak ma wypuścić WSZYSTKIE ryby jeżeli chronionych jest ponad 10 (5) % to jak powinien się zachować selektywnie łowiący wędkarz, ktorego połów zawiera w większości ryby objęte ochroną? Nawet jeżeli nie jest to "łopatą do głowy" napisane w przepisie z bezpośrednim zagrożeniem karą?

Chciałbym jednocześnie zauwazyć, że nie rozmawiamy miedzy przestępcami (choć w mentalności tkwi zakorzenione za "komuny" przekonanie, że kazdy jest przestępcą) tylko między wędkarzami. Którym nie tyle litera przepisów i strach przed sankcja karną co dbałośc o wody, ryby i szacunek oraz współpraca z kolegami dają zalecenia.

Jeżeli łowię ryby niewymiarowe, łowię ryby chronione, robię to celowo, przez to przyczyniam sie do uszczuplenia zasobów, które są dla wszystkich, to postepuję na szkodę moich Kolegów. JKażdy może sobie nazwać takiego "typa" jak chce. I niech się taki nie nazywa "etycznym wędkarzem" bo według niego postępuje "zgodnie z przepisami", które sobie na swoją korzyść zinterpretował. Zresztą większość interpretacji jest "na bakier" z podstawowym poczuciem praworządności.

Pozdrawiam serdecznie

Jurek Kowalski

  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? [6] 01.08 09:44
  Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? [5] 01.08 10:09
  Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? [0] 01.08 10:43
  Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? [3] 01.08 14:02
  Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? [2] 01.08 16:07
  Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? [1] 01.08 22:34
  Odp: Jak to jest z lipieniem w Dunajcu? [0] 02.08 09:09
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus