f l y f i s h i n g . p l 2024.03.29
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Wilki, bobry - nawiązanie do poprzedniej dyskusji. Autor: mart123. Czas 2024-03-29 01:58:32.


poprzednia wiadomosc Odp: Tragedia na Głomii : : nadesłane przez S. Cios (postów: 1973) dnia 2021-07-08 12:46:10 z 91.216.51.*
  jakoś bardzo trudno przebija się do świadomości informacja, że ryby nie oddychają powietrzem atmosferycznym i wyjęte z wody po wysiłku związanym z holem są w sytuacji jak wyczynowy biegacz po 400-metrowym biegu, któremu założono worek foliowy na głowę

Oczywiście Jurku, masz rację. A ten Twój powyższy fragment znakomicie ilustruje ile jeszcze jest do zrobienia w zakresie edukacji przyrodniczej wędkarzy.
Sami wędkarze nie grzeszą wielką wiedzą przyrodniczą, wbrew ich deklaracjom, zainteresowaniom i realnym potrzebom. Choć oczekiwałbym, ze akurat ich wiedza powinna być powyżej średniej krajowej wszystkich obywateli.
Ale czasem mam pewien kłopot z interpretacją podejścia wędkarzy. Z jednej strony książka Co zjada pstrąg? rozeszła się w stosunkowo dużym nakładzie (jak na nasze standardy), a także współcześnie należy do poszukiwanych i trudno dostępnych pozycji. A z drugiej, realne i pogłębione zainteresowanie sprawami przyrody jest ograniczone. W zasadzie w ciągu ostatnich 30 lat nie udało mi się wykształcić żadnego muszkarza/wędkarza, który miałby dobrą wiedzę w sprawach entomologii wędkarskiej (nawet nie widzę nikogo potencjalnie zainteresowanego). Ubolewam nad tym, bo jednak wszelkie "grzebanie w wodzie" powinno być robione w oparciu o rzetelną wiedzę, a nie własne przekonania lub wręcz gusła.
Nie wiem, jak wygląda nasz system edukacji przedmaturalnej, bo już zbyt dawno temu zakończyłem ten proces, ale czasem odnoszę wrażenie, że młodzież nie zna lub nie rozumie niektórych podstawowych procesów zachodzących w przyrodzie. Co gorsza, zanika chęć samokształcenia się w tym względzie w wieku dorosłym.
Zwróć uwagę, że w odróżnieniu od wielu innych krajów rozwiniętych, w Polsce ruchy przyrodnicze i ekologiczne są praktycznie nieobecne w życiu społecznym, w tym na szczeblu politycznym (w parlamencie). Ale szacunek do przyrody i naszego otoczenia przychodzi nie tylko z edukacją, ale też z kulturą.
Jakiś czas temu czytałem artykuł naukowy sprzed kilkudziesięciu lat nt. różnic w podejściu do przyrody przez trzy główne religie (Katolicyzm, Judaizm i Islam). Główna teza była taka, że Katolicy, którzy kierują się dogmatem "czyńcie sobie ziemię poddaną" w najmniejszym stopniu troszczą się o środowisko, bo uznają, iż mają przyzwolenie boskie na dokonywanie wszelkich zmian w środowisku. Chyba coś w tym jest.

  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Tragedia na Głomii [3] 08.07 13:16
  Odp: Tragedia na Głomii [0] 08.07 13:31
  Odp: Tragedia na Głomii [1] 08.07 14:04
  Odp: Tragedia na Głomii [0] 12.07 13:39
  Odp: Tragedia na Głomii [0] 08.07 14:21
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus