f l y f i s h i n g . p l 2024.04.29
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Budowa suchej muchy-niezauważone .... . Autor: Piotr Konieczny. Czas 2024-04-28 23:11:22.


poprzednia wiadomosc Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku : : nadesłane przez tom_roy (postów: ) dnia 2005-03-19 18:53:43 z *.espol.com.pl
  Witam:)
mam to szczęście, że mieszkam nad morzem i łowię w strefie przybrzeżnej Bałtyku. Jednak najczęsciej na wahadłówki. Jakie przynęty Polecilibyście jako najskuteczniejsze, w tym muchę. Kilka wzorów znalazłem na galerii i są super. Sam łowie na podobne, jednakże streamery najczęściej przy bocznym troku przy spinie, glównie ze względu na odległość na jaką musze posłac przynętę. Pozdrawiam
T.Roj.
  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [0] 19.03 21:38
 
Nie mam pojęcia co ci doradzić, pogrzeb coś w necie a może znajedziesz :P niestety nie mam tekiego szczęścia jak ty ze mógłbym spróbować muchowych łowów w Bałtyku!!
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [15] 20.03 13:56
 
powiem Ci wszystko o muchach. i nie tylko. ale nie badz taki tajemniczy. jak, gdzie, kiedy łowisz. ?? wiosna/jesień? czy cały rok? ew.600587828. my jedziemy za tydzień. poza tym właśnie wróciłem z bornholmu.
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [11] 20.03 16:31
 
Ja uzywam streamerów do bocznego troku przy zwykłym spinie, ale znajomi się wybierają na mche popróbować i nie wiem zbytnio jakie kijki, sznury itp im doradzić. Dziwnów City sie kłania :) Połów belon od kwietnia do końca maja, a czasem i cały sezon tak jak w zeszłym roku :) Rybki z płetwą tłuszczową głównie jesień (przełom września i października) oraz wiosna własnie okres od końca marca po połowe czerwca - potem rybki oddalają sie od brzegu. jak coś to gg 4407392.
Pozdrawiam.
T.Roj.
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [10] 20.03 16:44
 
hihi. fajny nick. ale. może przyjedziemy w pierwszą niedzielę kwietnia??. poprowadzisz?. daj telefon to zadzwonie...co do much. www.globalflyfisher.com są ich tysiące. ale ja lubię krewetki i imitacje świdraków.
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [8] 20.03 17:50
 
Nick od imienia i nazwisa, wiem że z angielska to inne znaczenie ale mam to gdzieś. Jak nie będę w pracy to nie powinno być problemu. Preferuje spin i ewentualnie tą metodą bym łowił. W tygodniu od 7 do 15 mam zapiernicz więc ciężko będzie ale moge podać kilka ciekawych miejsc. Mam kilka fotek plaży w okolicy dziwnówka, łukęcina, pobierowa - tam są bardziej kamieniste plaże niż u mnie w Dziwnowie. Na belony z koleji proponuję maj. Zima się przedłużyła w tym roku i dopiero od kilku dni temperatury powyżej 0. Po zezwolenia na połow sporotowo-rekreacyjny zapraszam do biura Inspektoratu w Dziwnowie, lub po drodze możńa wykupic np. w Szczecinie, Słupsku, Kołobrzegu i Gdyni. Chyba, że macie ważne zeszłoroczne to wtedy plaże otwarte :) Teraz pogoda sztormowa była ale wietrzysko siadło i na wodzie piękna glada:) Jak się utrzyma to luz blues tylko wiaterek z N lub NW trzeba by poczekać leciutki :) Pozdrawiam
Tom
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [7] 20.03 19:00
 
Belony bardzo dobrze reagują na streamera w kolorach zielony fluo tułów + żółte dodatki np. marabut, prowadzony bardzo szybko przy powierzchni, przynajmniej w Karaibskim...
Tylko lubią bardzo często swoim gwałtownym atakiem odciąć streamera i dosyć ciężko je zaciąć ze względu na specyficzny kształt pyska (wąski). Niemniej jest to z całą pewnością gatunek jak najbardziej "muchowy". Widziałem nie raz po wrzuceniu przynęty do wody wyskok belony nad wodę w celu szybszego dotarcia do przynęty, oddalonej około 10m i dosłownie w ułamku sekundy silne uderzenie zakończone najczęściej odcięciem streamerze. Istna błyskawica! Dlatego chyba bym polecał założenie stalki. Ja nie zakładałem bo nie miałem, ale następnym razem założę, bo nie raz były 2 rzuty, od razu 2 brania i 2 odcięte streamery...
Pozdrawiam
Konrad
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [2] 20.03 19:16
 
dzieki :) na streamery łowie najczesciej na boczny trok :) fakt że "ścinki" się zadarzają często i to zarówno ze strony belon jak i trotek :) musze pokombinowac np z przyponem wolframówką lub żyłką fluokarbonową :] teraz właśnie wzięło mnie na zrobienie kilku włąsnych streamerków i szukam kolorów:) często na streamera w kolorze srebrnym ( jak wahadlówka na kóra bija super) belony nawet nie spojrzą :] wybredna rybka:)
pozdrawiam :)
Tom
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [1] 20.03 20:30
 
No to zrób w kolorach, o których napisałem, choć może się to nie sprawdzić, bo pokarm ma u nas pewnie inny kolor, ale z drugiej strony może te kolory je kręcą?
Z trokiem bocznym to chyba głębiej ci zestaw schodzi a one raczej stoją przy powierzchni. Spróbuj muchówką, wcale nie trzeba daleko rzucać, belony się nie boją. Bardzo często odprowadzają streamera pod nogi, bo... jest za wolno prowadzony. Nie od parady jest tu muchówka wsadzona pod pachę i ściąganie linki dwiema rękami, choć ja tak nie lubię, bo jest to niewygodne, ściągam tak szybko jak tylko potrafię jedną ręką, często jednak jest to za wolno dla belony, podpłynie błyskawicznie, ale nie zaatakuje tylko odwiezie ci streamera.
Drugi wariant, spinningowy, to 5gr, max 10gr na trok boczny, bo nie trzeba daleko rzucać i szybkie ściąganie pod powierzchnią. Zaletą niewątpliwie jest tu nawet przy 5gr dłuższy rzut, choć moim zdaniem niekonieczny, od muchówki i większa szybkość ściągania, a ta jest już wskazana. Ale nie ma to jak ryba zacięta na muchówkę, zwłaszcza o akcji medium.
Dodam, że nie jestem expertem, moje uwagi nie dotyczą zimnego morza jakim jest Bałtyk, całkiem możliwe, że u nas w zimniejszej wodzie nie potrzeba takiej prędkości prowadzenia streamera. Nie traktuj tego jako wykład tylko jako spostrzeżenia gościa, który raz w życiu łowił belony na muchę...
Podziel się uwagami jak coś potrenujesz, bo jestem ciekawy jak reagują bałtycki belony.
Połamania!
Konrad
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [0] 21.03 07:31
 
:) Przy bocznym troku do połowu trotek i belon stosuję obciążenie max. 25 g i to przy dalekich wyrzutach :) Trotki biją różnie - raz zaraz po wylądowaiu przynęty w wodzie a czasem przy przerwach w ściąganiu. Belony natomiast starają się dopaść przynętę grupowo :) widać że często po zanurzeniu się przynęty w wodzie woda wokół sie burzy :) czuć "dziobnięcia" ale ciężko przyciąć :) dopiero jak się zacznie zwijać szybko (przełożenie maszynki 5:1) to zostają nieliczne maruderki, które często właśnie odprowadzają przynętę pod nogi :) najładniejszą trotkę w zeszły roku jesienią dostałem na plaży pod Łukecinem, na wodzie o głębokości około 1,5-2 m w drugiej refce :) Na wahadłóweczkę miedzianą szer.1cm dł. 5 cm, waga około 12 g. Najpierw do przynęty wystartowały belonki. ale jak poczułem uderzenie to wiedziałem że to nie "bocian" :) Trotka 4 kg ale niestety czarnulka nie srebrniaczek. Zapomniałem dodać, że od kolegi podpatrzłem taką metodę, że przed hakiem z przynętą, nakłada odcinek około 4 cm rurki przezroczystej z bardzo miękkiego palstiku (cuś jak koszulka na kabel - można kupić w sklepach :). Dzięki temu "ścinki zdarzają się ale bardzo rzadko :) Kurcze, a na barrakude to by sie zapolowało :) Pozdrawiam :)
Tom
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [1] 20.03 19:33
 
Panowie,
zasmucacie mnie- ja brzeg morski widuję tylko w okolicach sierpnia (i to nie co roku). Czyzby w tym okresie ,pomiędzy wypadami na trociowe rzeki, została tylko morska gruntówka

pozdrawiam,
janp
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [0] 20.03 19:50
 
Próbowałeś połowu muchą np boleni ? jeżeli tak to zapraszam do Dziwnowa. W ujściu do morza jest dobra miejscówka. Można rzec alternatywa dla innych rybek.
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [1] 20.03 21:16
 
Mam pytanie? Czy nie pomyliłeś belony z barrakudą? Bo z opisu bardziej mi pasuje .
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [0] 21.03 07:07
 
Nie, nie, belona to belona a barrakudy też były. Łowiąc zapiąłem rybe około 1 kg a tu nagle mocne przygięcie i luz...Myślałem, że się szarpnęła i spięła, wyciągam zestaw i widzę spory łeb odcięty tuż za skrzelami, jeszcze oddychający... Robi to wrażenie. Barrakudy też się nie boją ludzi, nurkując wielokrotnie się z nimi spotykałem, wszystkie ryby instynktownie , powoli sie odsuwają a one stoją i nic, tylko widać te zębiska. Szkoda, że u nas nie ma takich potworów.
Pozdrawiam
Konrad
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [0] 20.03 18:45
 
odnośnie tel. podam do biura tam mnie czesciej zastaniesz. (091) 38-13-501 pytaj o Tomka. Pozdrawiam.
Tom
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [2] 20.03 19:59
 
Macias !!! Czyżbym o czymś nie wiedział???? Pozdr.
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [1] 21.03 20:09
 
no nie wiem na razie kolega chyba nas oswaja z jakimis sensacjami ,które przyjda pozniej. pozwolenie nabede wg. załaczonej receptury. do tomka. jakie to sa tzw inne gatunki.?? najbardziej kreca mnie teczaki. zdarzaja sie??
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [0] 22.03 07:22
 
Tęczaki się zdarzają ale podobnie jak trotki ciężko je złowić :/ Kiedy wieje z N to wtedy na przypływie i cofkach wchodzą czasem w ujścia rzek. We wrześniu miałem jednego tęczaka 58 cm, w ujściu rzeki na twistera przezroczystego z srebrnym brokatem prowadzonego skokami(nastawiałem się na grube garbusy, które akurat żerowały wieczorem pod powierzchnią). Przypadek można powiedzieć. Podstawowe z drapieżników które żerują przy brzegach plaż oraz ujściach rzek to Belona (głównie kwiecień i maj - czasami trzyma sie brzegu cały sezon), Okoń (można liczć na grube garbusy ale głównie wiosną i jesienią), Trotka, Tęczak i Łosoś ( na plytkich wodach przybrzeżnych - najczęsciej 2 refka - pod powierzchnią, żeruja głównie na tobiaszach, szprocie, młodym śledziu raz garneli - okres wczesno wiosenny oraz poczatek września [ochrona od 15 wrzesnia do 15 listopada])Inne gatunki które żerują w strefie przybżeżnej to już chyba mniej atrakcyjne dla wędkarzy muchowych grube płocie i leszcze (sandacz przetrzebiony poprzez złą gospodarkę rybacką na zalewie, a poza ty trzymający sie roszke głebszych zakamarków - podobnie jak szczupak. Coraz rzadziej szczupłe ładne można spotkac nawet w sieciach rybaków). Nie wiem czy sieje da się złowić na muchę, jeżeli tak, to też występuje i czasem możemy je spotkać też blisko brzegu ale okesy wiekszego ystepowania musiałbym sprawdzić w raportach połowowych rybaków co stawiają sieci na płyciznach przy brzegu. Żadne sensacje. Wody przybżeżne szczególnie w okolicach ujśc rzek i kanałow są wysłodzone i dość płytkie, możemy tam spotkac wiekszość gatunków występujących na wodach śródlądowych - od okonia poprzez miętusy i szczupaki po płoć i leszcza. Jedna róznica - z regóły ryby te osiągaja wieksze rozmiary i wymiary ochronne niektórych gatunków też się różnią. Wiecej info mogę udzielić na gg. 4407392, bądź tel. (091)38 14 010 ale tel. biurowy, a często jestem w terenie. Chyba, że komuś chce sie dzwonić na kom. ale to nie info na forum tylko np. maila.
Pozdrawiam.
Tomasz Roj
 
  Odp: Muchowe łowy w przybrzeżnych wodach Bałtyku [0] 21.03 21:56
 
Bardzo ciekawe opowiastki. Muszkarzem jestem juz co najmniej od 10lat a od 5-4 lat czaję się na wyjazd w celu połowu belon, i jak do tej pory aż wstyt powiedzieć mi się nie udało.
A wstyt to dlatego że do morza mam tylko 100 km.
Z opowiesci znajomych słyszałem ze połów na muchówkę belony, jest niesamowitą frajdą i przezyciem,. Nawiazujac do wypowiedzi jednego z kolegów że należy bardzo szybko zwijać linkę a nawet dwiema rękoma, stwierdzam ze z opowieści słyszałem ze nie trzeba wcale szybko zwijać a raczej skokami na zmiane z przerwami i podrywaniami z dna.
Oni łowia głównie na imitacje krewetek w różnych kolorach.
Ale najlepsze są szare i pomarańczowe z odrobiną czerwieni i bieli.
Na koniec podam kilka wzorów na jakie łowione były belony na plaży przy ujsciu Regi.

1. Falkus_sunk Lure.
2. White&Yellow Blonde.
3. Nedlefish Fly.
4. Sea Habit Deceiver Sardynki w rozmaitych kolorach;
niebieskie perłowe, zielone, czarne, dosłownie kazdy kolor jest dobry jak jest belona i ma ochotę brać.
Jedna tajemnica jaką wyjawił mi jeden z łowców to, to aby muchy miały duże oczy, co bardzo dobrze wpływa na brania.

Na koniec powiem że sam chętnie w tym roku wybiorę się na połów belony i troci w Morzu.
Może jakiś wspólny wypad zorganizować ??? co wy na to ???

Z Pozdr. RR
 
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus